LÁZNĚ JESENÍK – lázně v přírodě

jesenik02.jpg
obrázek
 

Proč právě Lázně Jeseník?
Lázních Jeseník najdete mikroklima s unikátním léčebným efektem, lázeňský areál citlivě vsazený do přírodního prostředí a světoznámou lázeňskou léčebnou terapii – Priessnitzovu vodoléčbu.

Lázně Jeseník – historie

Lázně Jeseník – indikace, léčebné metody

Lázně Jeseník – volný čas

Lázně Jeseník – zajímavosti a okolí

Lázně Jeseník – fotogalerie

V Lázních Jeseník nabízíme lázeňské hotely:

Lázně Jeseník – historie:

Za svou existenci i proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně - Lázně Jeseník, Vincenzi Priessnitzovi. Byl to člověk, podle jehož vzoru vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě. Narodil se 4. října 1799 jako šesté dítě chalupníka Jana Františka a Marie Terezie Evy Priessnitzových v malé osadě Gräfenbergu vzdálené 2,5 km od Frývaldova (Jeseník).
Již ve 12 letech byl nucen po otci převzít hospodářství a tudíž mu logicky zbývalo málo času na školu. Psaní dělalo Vincenzi potíže po celý život. Jeho školou se stala příroda, kterou velmi pozorně pozoroval. Seznámil se s podivu­hodnými účinky vody - to když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce. Priessnitz měl intuici, mimořádné pozorovací schopnosti a paměť, navíc uváděl své myšlenky do praxe ve správnou dobu a na správném místě.
První praktické zkušenosti léčivých účinků studené vody získával na sobě. V 16 letech spadl Vincenz pod plně naložený koňský povoz a kola mu přejela hrudník. Přivolaný ranhojič prohlásil zranění za smrtelné, v lepším případě prý z mladíka zůstane mrzák. Vincenz však opět vsadil na vodu. Léčení sice trvalo rok, ale na konci byl Vincenz zdráv. Zpráva o tomto "zázraku" se rychle rozkřikla. Na Gräfenberg začali přicházet lidé z blízkého, později vzdáleného okolí a prosili o pomoc. Priessnitz pomoc neodmítal - napravoval vykloubené ruce a nohy, krevní výrony a zlomeniny, později i revmatismus, dnu, chronickou zácpu, nemoci jater a žaludku. Pověst o jeho nové léčebné metodě a jejích výsledcích se rozletěla do světa.
"Vodní doktor" jesenických hor měl stále více příznivců, ale i ne­přátel v řadách závistivých lidí a lékařů. V r. 1822 dal přestavět svůj původně dřevěný rodný dům v prostornější kamenný dům se speciálními prostorami určenými pro léčení. Tento dům se tak stal prvním vodoléčebným ústavem na světě. Okolní lékaři rozpoutali proti laickému a "nevědeckému" způsobu léčení hysterickou kampaň. Byly podá­vány proti němu žaloby. Tuto pro Vincenze Priessnitze velmi těžkou situaci pomohla rozuzlit württemberská vláda, která se rozhodla zřídit ve své zemi léčebný ústav podle Priessnitz­ova vzoru a požádala panovnický dvůr ve Vídni o dobrozdání. Na základě tohoto dobrozdání bylo v r. 1838 konečně vydáno povolení k definitivnímu provozu lázní.
Priessnitz ještě téhož roku zahájil výstavbu nového velkého léčebného domu. Rok 1839 byl nesporným vrcholem lázeňského provozu Priessnitzovy éry. Na Gräfenbergu se léčilo přes 1.500 pacientů a přijelo i 120 lé­kařů z celé Evropy , aby tu studovali Priessnitzovy léčebné metody a podle jejich vzoru pak doma založili vodoléčebné lázně.
Vincenz Priessnitz se dočkal za svého života vynikajících poct. Vděční pacienti z Maďarska dali na lázeňské promenádě postavit významným mnichovským socha­řem L. Schwanthalerem bronzo­vý pomník lva. V roce 1846 udělil Priessnitzovi rakouský císař Ferdinand V. Zlatou občanskou záslužnou medaili I. třídy.
Vincenz Priessnitz pracoval s velkým zápalem denně od časného rána do pozdních večerů a často jej volali k naléhavým případům i uprostřed noci. To vše jej však současně značně vyčerpávalo, i když se snažil nedávat to na sobě znát, dostavily se v roce 1851 zdravotní potíže, kterým 28. listopadu 1851 podlehl.
Vincenz Priessnitz byl první, kdo uvedl do praxe důležitou potřebu moderní doby: návrat člověka k přírodě. Po celý život se řídil zásadou "následovat přírodu" - nic nevynucovat.
Kromě studených obkladů, mok­rých zábalů a omývání postiže­ných míst houbou uplatňoval při svém léčení i další, do té doby nepoužívané metody, k nimž patřila zejména potná kůra, po níž se propocený pacient na krátkou chvíli ponořil do kádě se studenou vodou. Léčebné procedury doplňovala i pracovní terapie spojená s tělesnou námahou, pravidelná životo­správa a dostatek spánku. Sláva objevitele novodobé vodoléčby trvala i po jeho smrti. Na Gräfenberku byly postaveny další pomníky: Český (1847), Polský (1890), ve městě Frýval­dově roku 1909 velké sousoší vytvořené sochařem Obethem; ve Vídni byl v roce 1911 odhalena Priessnitzova socha v nadživotní velikosti, Priessnitzovy sochy stojí i v polské Poznani a německém Kirchheim u.Teck.
Po smrti V. Priessnitze se stal, na přání vdovy Žofie Priessnitzové, jeho důstojným pokračovatelem doktor Josef Schindler (1814-1890), vynikající lékař a majitel vodoléčebného ústavu, zřízeného podle Priessnitzova vzoru jako první v Čechách v Potočné v Jizerských horách.
V roce 1853 převzal lázně Gräfenberg a stál v jejich čele 38 let. Protože se vedení tak rozsáhlého ústavu ukázalo být nad síly jediného člověka, vzniklo brzy lázeňské kuratorium které vedl Dr. Schindler a čtyři Priessnitzovi dědici. Původní Priessnitzovy metody byly doplňovány o vědecké poznatky, o hlediska moderní medicíny, především fyziologie a patologické anatomie. Za působení Dr. Schindlera na Gräfenbergu vyrostly další lázeňské budovy.
Jeho nástupcem se stál jeho asistent dr. Eduard Emmel, který obohatil léčbu o další postupy, např. o masáže k vodoléčbě.
Světové úrovně dosáhl Gräfenberg pod vedením primáře dr. Josefa Reinholda (1885-1947), skvělého psychiatra a psychologa, který dokázal spojit Priessnitzův odkaz s nejnovějšími vědeckými poznatky. Zavedl zde léčení neuróz všeho druhu a pod jeho vedením vyrostl tento ústav ve světoznámé psychiatrické a neurologické pracoviště s výbornými diagnostickými a léčebnými postupy. V té době přijížděla do lázní především bohatá klientela z řady států Evropy, ale i z USA a Kanady. V r. 1938 byl dr. Reinhold nucen z rasových důvodů emigrovat do Polska, kde byl později zatčen a uvězněn v koncentračním táboře. Tam jako zázrakem přežil, v r. 1946 se vrátil do Lázní Jeseník a provozoval tu praxi až do své náhlé smrti v r. 1947.
V létech 1938 až 1945 byla lázeňská zařízení využívána pro rehabilitaci raněných německých vojáků, později byl část objektů zabrána pro děti z bombardovaných německých měst.
Po roce 1945 byla budoucnost lázní nejasná. Postupně se dařilo na Gräfenbergu dále provozovat lázeňství přičemž byla léčba zaměřena na neuropsychiatrická onemocnění, v menší míře i na odstraňování následků otrav těžkými kovy a hlavně na nemoci cest dýchacích.
V 80. letech se v Lázních Jeseník léčilo v průměru 8 000 pacientů ročně.
Po r. 1989 byly jesenické lázně zprivatizovány. Stala se z nich akciová společnost, která do svého názvu pojala jméno slavného zakladatele, Priessnitzovy léčebné lázně a.s. Ve znaku má lva, symbolizujícího vítěznou cestu Priessnitzovy vodoléčby, ale i lva zavazujícího, že pokračovatelé proslulého "vodního doktora" budou i nadále čistými přírodními prostředky spolu s nejnovějšími poznatky vědy vracet lidem zdraví a radost ze života. zpět

Lázně Jeseník – indikace, léčebné metody:

Pro Priessnitzovy lázně Jeseník je typické léčení problémů spojených s oběhovým, dýchacím ústrojím, kožními a duševními nemocemi, poruchami látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí. Léčení je založeno na využití přírodních léčivých zdrojů, kombinovaných s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami.
Priessnitzovy léčebné lázně leží v překrásné poloze ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor asi 2 km od města Jeseník v průměrné nadmořské výšce 620 m n. m. Areál, citlivě vsazený do krajiny, tvoří dominantu širokého okolí a pouze odtud skýtá jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Dle opakovaného monitorování bylo zjištěno, že zdejší mikroklima s unikátním léčivým efektem zaujímá třetí místo na světě hned za velikány jako Rakouský Bad Gastein nebo Americký Carlsbad. Je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Příznivé klimatické podmínky umožňují léčit pacienty v kterémkoliv ročním období. Areál je totiž ze severu, západu a jihu chráněn vysokými hřebeny hor, pouze východní strana je otevřena do širokých polských rovin.
Lázně nabízejí spíše chladnější podnebí, od severu vzdušné proudy Baltického moře, bez exhalátů. Od jihu, západu a východu je místo chráněné před exhalacemi pohořím Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a Zlatohorské vrchoviny. Všeobecně nižší hladina alergenů v ovzduší dále příznivě ovlivňuje přítomnost záporně nabitých iontových částic. Poslední, soustavně prováděné rozbory, prokázaly také přítomnost některých stopových prvků, nezbytných pro správný rozvoj a funkci organismu. Přemístění jedince do nového zdravějšího prostředí ovlivňuje nejenom jeho psychickou pohodu, ale především jeho aktuální zdravotní stav.
Lázně poskytují tyto léčebné procedury:
Procedury založené na priessnitzově metodě:
Priessnitzovy venkovní koupele dolních končetin - jedná se o historicky prověřenou cennou proceduru ku zlepšení prokrvení nejen dolních končetin, ale cestou reflexů se zlepšuje prokrvení hlavy, krku a horní poloviny těla, proto pravidelná denní čapí chůze v bazénku s přírodní protékající chladnou vodou o teplotě 8 °C až 15 °C vede k zlepšení funkce srdce, cév, k zvýšení odolnosti proti infekcím, proti fyzikálním i psychickým stresům. Mírná fyzická aktivita chůzí v mírně zvlněném terénu je nutná pro předchozí předehřátí organizmu před koupelí, po koupeli je důležitá frotáž a chůze v terénu.
Priessnitzovy venkovní koupele horních končetin -ponoření horních končetin do mělkého bazénku s protékajícím chladným přírodním pramínkem vody o teplotě 8 - 15 °C, pro­váděné denně, vede k vymizení migrén a nespavosti, zklidňuje rychlou frekvenci srdečního tepu u srdečních potíží a u poruch funkce štítné žlázy, zmírňuje alergické projevy a zlepšuje dýchání. Koupel zlepšuje místní prokrvení horních končetin a cestou reflexů zvyšuje prokrvení hrudníku, krku a hlavy.
Priessnitzova pololázeň jednofázová a dvoufázová - jedná se o složitou proceduru s kombinací vodoléčby, zábalů, pole­vů a kartáčování kůže. Klient se nejdříve krátce předehřeje teplou vodou ve sprše, následuje celotělový ovin mokrým studeným prostěradlem s klidným ležením v zábalu, po prohřátí a zpocení následuje polokoupel v 35 °C teplé vodě s kartáčováním a polevy šíje, zad a končetin chladnou vodou. Jedna poskytnutá procedura střídáním tepelných podnětů nejdříve povzbuzuje krevní oběh a funkce vnitřních orgánů, po opakovaném provedení polo­lázně dojde k zlepšení funkcí srdce, cév, úpravě hormonální funkční poruchy, k výraznému zlepšení odolnosti proti infekcím, odolnosti na zevní vlivy fyzikální i odolnosti na psychický stres. Pololázeň není vhodná pro starší osoby s vícečetnými nemocemi, pro osoby po infarktu myokardu, před její aplikací je vhodné poradit se s lékařem.
Hydroterapie: Vířivá koupel individuální celková, Vířivá koupel horních končetin, Vířivá koupel dolních končetin, Koupel perličková, Koupel bylinná + perličková, Koupel přísadová celková, bylinková, Koupel bylinná léčivá, Koupel přísadová částečná, Koupel se solí z Mrtvého moře, Koupel s aromatickým olejem, Koupel rašelinová s maskou na obličej, Koupel pěnivá s rašelinovým extraktem, Koupel vířivá s rašelinou, Skotský střik, Střídavé koupele dolních končetin, Plavání v bazénu, Vířivá koupel skupinová, Ústní irigace.
Mechanoterapie: Lymfodrenáž ruční částečná, Lymfodrenáž ruční celotělová, Přístrojová- vibrační, Komerční masáž šíje a zad, Komerční masáž celková, Aromatická masáž, Masáž medem, Křišťálová masáž, Ayus Lomi, Masáž Spa sensation Aromarelax, Masáž Spa sensation Aromaenergize, Energetická masáž hlavy, Indická masáž hlavy, Podvodní masáž, Přístrojová - vibrační masáž, Masážní a diagnostický systém, Podologické vyšetření, Přístroj pro stimulaci lymfatického systému, Masáž nohou dle Marguardtové, Reflexní masáž plosky nohy, Thajská masáž nohou, Masáž dle Penzella, Lymfatická masáž hlavy, Masáž Shia-Tsu.
Elektroléčba, Termoterapie, Inhalace
Další procedury: Solná jeskyně, Muzikoterapie, Psychoterapie - individuální, Sauna, Vibrosauna, Enzymoterapie, Oxygenoterapie prostá, Kyslíková terapie dle Ardeny, Sloupková korekční terapie. 
Novinka - Computerová kineziologie: „Kineziologie“ je nauka o pohybu lidského těla a slovo „computer“ naznačuje, že při vyhodnocování výsledků je využíván počítač. CK sdružuje poznatky z různých lékařských oborů a používá též zkušenosti z tradičních starých technik, např. jógy. Využívá poznatku, že všechny poruchy v organismu se projevují na pohybovém aparátu a zpětně je možno tyto funkční obtíže přes pohybový aparát ovlivnit. CK je výsledkem dvacetiletých výzkumů a klinických a lékařských zkoušek. Vyšetření − Vyšetření je nenáročné a probíhá podobně jako běžné rehabilitační vyšetření, při kterém se hodnotí omezení rozsahů pohybů a napětí svalů. Zjištěné hodnoty jsou spolu s dalšími vstupními údaji analyzovány počítačem, který zobrazí místa největších nerovnováh a funkčních poruch v těle, i možné vztahy mezi poruchou pohybu a vnitřních orgánů. Návrh léčby vychází z výsledků vyšetření. Obvykle postačí speciální masáže doplněné o individuální sestavu cvičení, nejlépe v systému IGA. U chronických potíží je vhodné použití speciálních technik individuální léčebné rehabilitace a reflexoterapie např. se suchou jehlou. Efekt léčby se projeví obvykle po třech ošetřeních. Dále je vhodné pokračovat cvičením dle individuálně vybraných cviků, který umožní kontrolovat a upravovat vaše zdraví i v době pobytu mimo našich lázní. zpět

Lázně Jeseník – volný čas:

Priessnitzovy léčebné lázně nabízejí bohaté možnosti pro trávení volného času. Přímo v lázních se nachází v rodném domě V. Priessnitze muzeum, sály pro organizování kongresů, sympozií, seminářů, kulturních a společenských akcí. Lázně pravidelně pořádají koncerty, vystoupení umělců, divadelní představení a taneční večery. Nabídka sportovního vyžití zahrnuje tenisové kurty, volejbalové hřiště, půjčovnu kol a koloběžek, park lanových překážek, minigolf, Nordic Walking, bazén, sjezdové i běžecké lyžování. zpět

Lázně Jeseník – zajímavosti a okolí:

Tipy na zajímavosti v okolí: 
- jeskyně Na Špičáku
- Velké Losiny - lázeňské město, renesančního zámek, výrobna ručního papíru, možnost koupání v termálním krytém bazénu léčebny Eliška
- Karlova Studánka - lázeňské město, výšlap na  vrchol  Pradědu 1491 mnm
- oblíbené zájezdy do Polska - např. přes hraniční přechod Bílý potok do Kladska - trhy, nákupy, prohlídka historického centra města. Návštěva lázeňského městečka Polanica apod.
- návštěva zámku na Jánském vrchu v Javorníku s procházkou červenou značkou přes kapličku sv. Antonína, Čertovy kazatelny a zříceninu Rychleby
- hrad Sovinec
- rozhledna na Borůvkové Hoře a další zpět

Lázně Jeseník – fotogalerie: