LÁZNĚ TŘEBOŇ – kvalitní relaxace pro zdraví i opravdový odpočinek

Jihočeské lázně Třeboň jsou rájem milovníků klidné dovolené

lazne-trebon-namesti.jpg
obrázek
 

Proč právě Lázně Třeboň?

Bohaté zdroje kvalitní třeboňské léčivé rašeliny, krásná krajina i okolní přírodní prostředí, příznivé klima, kulisa městské památkové rezervace i příležitosti k aktivnímu pohybu v chráněné krajinné oblasti navrátí Vašemu tělu i duši potřebnou harmonii.
Lázně Třeboň jsou klienty velmi oblíbené, svědčí o tom jejich plné obsazení téměř po celý rok. Proto doporučujeme objednat pobyt v Lázních Třeboň včas.

Lázně Třeboň – historie

Lázně Třeboň – léčebné metody

Lázně Třeboň – indikace lázeňské léčby

Lázně Třeboň – volný čas

Lázně Třeboň – zajímavosti a okolí

V Lázních Třeboň nabízíme hotely:

lazne-trebon-aurora-exterier-2.jpg
lazne-trebon-zamek.jpg
bertiny02.jpg
bertiny01.jpg

Lázně Třeboň – historie

Již od středověku byly v nově vznikajících městech zakládány nejen špitály, ale větší hustota obyvatel stísněných v husté zástavbě sevřené hradbami si vynutila také zřizování veřejných očistných lázní.
Tyto lazebny se stávaly velmi oblíbeným místem nejen pro očistu těla, ale postupně byly i společenským střediskem. Nejstarší zmínka o třeboňské lazebně (v Rožmberské ulici) pochází z roku 1666. Po zrušení lazebny získal v r. 1861 správce schwarzenberského velkostatku Václav Horák povolení od knížete Schwarzenberga zřídit očistné lázně s tekoucí vodou na Zlaté stoce.
V letech 1881-1883 vystavěl učitel Václav Hucek v sousedství těchto očistných lázní svůj léčebný ústav s aplikací rašeliny (dnešní Bertiny lázně). Od té doby se datují dějiny novodobé třeboňské lázeňské tradice - spojení s přírodním léčivým zdrojem, který se v tomto regionu hojně nachází - rašelinou. Ta se využívá v lázních Třeboň pro léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů a celkovou rekondici těla i mysli.
Již první desetiletí po skončení druhé světové války prokázalo životaschopnost a oprávněnost existence rašelinných lázní pro léčení revmatických nemocí v lázních Třeboň. Malá kapacita lázeňských ústavů pro léčení revmatických onemocnění v poválečném Československu vedla k rozhodnutí rozšířit kapacitu lázní právě v Třeboni výstavbou nového lázeňského sanatoria. Rozhodujícím faktorem byly nevyčerpatelné zdroje sirnoželezité rašeliny a současně krásná krajina. Samotná výstavba trvala téměř dvacet let. V r. 1960 získala Třeboň statut lázeňského města a v r. 1975 bylo otevřeno nové lázeňské sanatorium Aurora.
Léčebné účinky pobytu v lázních Třeboň jsou také podpořeny kvalitou okolního přírodního prostředí. Příznivé klima, aktivní pohyb, kulisa městské památkové rezervace, zámku a pobyt v přírodě chráněné krajinné oblasti pomáhá navodit harmonii těla a ducha. Lázně Třeboň nyní nabízejí pobyt a léčbu ve dvou lázeňských domech - v Bertiných lázních a v Lázních Aurora. zpět

Lázně Třeboň – léčebné metody

Hlavní a nejtypičtější třeboňskou léčebnou metodou je slatina.

V komplexu blat uložených v Třeboňské pánvi se nalézají obrovské zdroje tohoto humolitu využívaného pro své léčivé účinky. Jde o druh, který má hlavně organický původ v rostlinách typu ostřice, orobinec, rákos, z anorganických složek obsahuje hlavně železo a síru. Vznikl jejich zetlením (slatiněním) a používá se po úpravě spočívající v rozmělnění, naředění a ohřátí. Hlavním účinkem je postupné, rovnoměrné prohřívání organismu, čehož je dosaženo díky vysoké akumulační schopnosti kašovité směsi. Kromě tepelného účinku se uplatňuje blahodárné působení na kůži spočívající v její hydrataci a zároveň pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost.
Aplikace slatiny (koupele, zábaly) u nemocných s pohybovými potížemi způsobuje snížení svalového napětí, snížení bolesti, lepší prokrvení tkání a rychlejší regeneraci. Léčba slatinou je většinou velmi dobře snášena. K dosažení dostatečného efektu je vhodné absolvovat sérii 6-9 slatinných procedur. Jednotlivé slatinné procedury se časují obden, maximálně pak 3x týdně.
Koupele a zábaly: slatinná koupel, slatinný zábal, koupel perličková, přísadová, uhličitá, vířivá lázeň částečná, skotský střik, sauna
Masáže: klasická ruční masáž částečná, podvodní masáž, reflexní masáž, aromamasáž celotělová, mechanická masáž - Hydrojet, japonské masážní lůžko, lymfodrenáž manuální, přístrojová lymfodrenáž – Green Vac, přístrojová lymfodrenáž – Pneuven
Pohybové terapie: fysioterapie, léčebná tělesná výchova skupinová, cvičení v bazénu, fitness, plavání
Fyzikální terapie: elektroléčba (DD proudy, interferenční proudy, iontoforéza, stimulační proudy, galvanická lázeň, krátkovlnná diametre), magnetoterapie, ultrazvuk, světloléčba (infračervené světlo, biolampa, jasné světlo, laser), parafín, kryoterapie
Speciální procedury: akupunktura, inhalace, oxygenoterapie, plynové injekce. zpět

Lázně Třeboň – indikace

Hlavním posláním Lázní Třeboň je léčba nemocí pohybového aparátu a to především těchto onemocnění a potíží:

1) revmatické choroby
(revmatoidní arthritis, ankylosující spondylitis - morbus Bechterew, sekundární a seronegativní arthritidy)
2) degenerativní onemocnění kloubů
(osteoarthrosy zejména koxarthrosa a gonarthrosa)
3) vertebrogenní algický syndrom
4) funkční poruchy kloubů, svalů apod.
5) stavy po úrazech a operacích pohybového aparátu
(včetně operací s náhradou kloubní)
6) osteoporoza
Lázně Třeboň nabízejí také pobyty zaměřené na rekondiční a relaxační terapie, lázeňské pobyty sloužící k regeneraci těla, navození psychické pohody a odpočinku.
Cílem léčby je nejen vlastní léčení, absolvované v lázeňském zařízení, ale i dosažení změny životního režimu, nácvik autoterapeutických prvků, které je nutno provádět doma po návratu v rámci další prevence, osvojení si nových zásad zdravého životního stylu, včetně zásad správné výživy s dostatkem pestré stravy, vedoucí k dosažení optimální tělesné hmotnosti. K dosažení těchto cílů jsou lázně Třeboň dobře vybaveny.
Kontraindikace
(stavy nevhodné k lázeňské léčbě v lázních Třeboň):
1) Infekční nemoci přenosné na člověka a bacilonosičství zejména břišního tyfu a paratyfu. 2) Tuberkuloza dýchacích cest nebo jiné formy tbc, kdy pacient byl vyřazen z dispenzárních skupin aktivní tuberkulozy. 3) Všechny nemoci v akutním stadiu. 4) Klinické známky oběhového selhání, maligní arytmie. 5) Stavy po hluboké tromboze do 3 měsíců po odeznění nemoci, stavy po povrchové tromboflebitidě do 6 týdnů po odeznění nemoci. 6) Labilní a dekompenzovaný diabetes mellitus. 7) Často se opakující profuzní krvácení všeho druhu, homofilie. 8) Kachexie všeho druhu. 9) Zhoubné nádory. 10) Epilepsie. 11) Psychozy a duševní poruchy. 12) Alkoholizmus a toxikomanie. 13) Nemocní, odkázaní na pomoc druhé osoby. 14) Inkontinence moče a stolice. 15) Těhotenství. 16) Hypertenze. 17) AIDS. zpět

Lázně Třeboň – volný čas

Kultura a výlety do okolí
Pracovníci kulturního oddělení ochotně informují lázeňské hosty o pořádaných  koncertech a tanečních večerech i přednáškách, které lázně Třeboň organizují.
Oblíbené jsou návštěvy třeboňského divadla J. K. Tyla, Jihočeského divadla v Českých Budějovicích i otáčivého hlediště v Českém Krumlově, výlety do rakouského příhraničí, Vídně, Solnohradska, výlety na zámky: Orlík, Červená Lhota, Hluboká, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Nové Hrady, prohlídky místních památek (zámek, hrobka, kostel) i exkurze do známého místního pivovaru Bohemia Regent.
Sportovní možnosti
Bowling - Lázně Aurora, hotelu Zlatá hvězda
Cykloturistika - lázně Třeboň a okolí nabízejí milovníkům cykloturistiky ideální podmínky. Velké množství značených cyklotras láká k poznávání okolní přírody nebo různých historicky zajímavých míst. (např. naučné stezky „Okolo Třeboně“ a „Rožmberk“ nebo trasy Chlumecké rybníky, Nadějská rybniční soustava atd.)
Fitness centra - Lázně Aurora, Bertiny lázně, Hotel Zlatá hvězda, Penzion u Míšků
Minigolf - Hotel Bohemia
Golf - Nová Bystřice – Mnich (35 km), Hluboká nad Vltavou (25 km), Bechyně (45 km), Haugschlag (Rakousko) – (40 km)
Plavecké bazény - Lázně Aurora: bazén se slanou vodou (25 m) + aqua atrakce, Bertiny lázně
Squash - Lázně Aurora, Bertiny lázně
Tenis - Bertiny lázně – venkovní kurty, v zimě i nafukovací hala, Tenisový klub u sportovní haly, Sportcentrum Doubí
Turistika - lázně Třeboň se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Celé území CHKO je protkáno sítí značených turistických cest, které nabízejí turistům mnoho zajímavých cílů. Část značených tras mohou využít i milovníci cykloturistiky (např. naučné stezky „Cesta kolem Světa“, „Červené Blato“, „Tereziino údolí“ nebo Stezka zdraví „Hrádeček“)
In-Line bruslení - Nádherná přírodní 7 km trasa vede z okraje Třeboně směrem na Stříbřec. Dlouhá asfaltová a relativně i široká cesta lesem se klikatí mezi rybníky a vede po absolutní rovině. Dá se po ní dojet až na silničku, která vás zaveze ke Stříbřeckému mostu a k občerstvení u penzionu U Emy Destinnové. Zaparkovat lze přímo na odbočce, kousek za městem (asi 500 metrů za penzionem Petra Voka na zastávce a točně autobusů MHD, výpadovka na Chlum u Třeboně). zpět

Třeboň – zajímavosti a okolí ("okolo Třeboně")

Náměstí s radniční věží
Masarykovo náměstí, obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty, je přirozeným centrem celé městské památkové rezervace. Nejcennějším domem na náměstí je dům U Bílého koníčka z roku 1544. Dalším zajímavým objektem je stará radnice, z jejíž 31 metrů vysoké věže je krásný výhled do okolní krajiny. Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna, v její blízkosti pak barokní mariánský sloup. Město je ze všech stran obklopeno bránami: Budějovická, Jindřichohradecká, Novohradská, Svinenská.
Děkanský kostel a augustiniánský klášter
Děkanský kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí se nachází v blízkosti náměstí. Je postaven v gotickém stylu s dvoulodní dispozicí. Z gotických uměleckých děl, která s v kostele zachovala, je nejvýznamnější opuková Madona z doby kolem roku 1450. Kostel je součástí souboru budov někdejšího augustiniánského kláštera, založeného Rožmberky ve 14. stol. Do dnešních dob se zachovala křížová chodba s téměř neporušenými freskami a rajská zahrada se studnou.
Zámek Třeboň
Třeboňský zámek je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. Jeho dnešní podoba je dílem renesančních stavitelů, kteří na místě gotického hradu vystavěli honosné sídlo významného českého rodu Rožmberků. Další mocný rod, Schwarzenberkové, obohatili zámek barokními dostavbami na vnějším nádvoří. Prohlídkové trasy: „Rožmberské renesanční interiéry“, „Soukromá schwarzenberská apartmá“, „Konírna“, „Psí kuchyně a kasematy“.
Třeboňský zámek je obklopen nádherným parkem s hradbami a jeho velkou část zaujímá depozitář Státního oblastního archívu, kde je možno pátrat po rodopisech.
Schwarzenberská hrobka
Rodinná hrobka Schwarzenberků postavená v novogotickém stylu v letech 1874-77. Nachází se na jihovýchodní straně rybníka Svět, obklopená anglickým parkem. Kaple je v letních měsících často využívána k pořádání koncertů.
Pivovar Regent
Pivovar byl založen roku 1379. V průběhu středověku rostla jeho dobrá pověst a po roce 1698 se již ve vlastnictví knížete Schwarzenberga přestěhoval do bývalé rožmberské zbrojnice. Je možné zde absolvovat průvodcované prohlídky s ochutnávkou zlatavého moku.
Divadlo J. K. Tyla
Jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách pochází z roku 1832. Interiér hlediště je klenotem divadelní architektury, součástí výzdoby je i umělecky cenná opona z roku 1872. Divadlo je pojmenováno na paměť dvou hostování J. K. Tyla v Třeboni.
Expozice „Třeboňsko – krajina a lidé“
Stálá expozice s návštěvnickým interaktivním centrem otevřená v r. 2004. Zde mohou návštěvníci zábavnou formou získat ucelené informace o historii Třeboňska, vzniku rybníkářství, lázeňství a přírodních zajímavostech na Třeboňsku.
OKOLÍ TŘEBONĚ:
ČERVENÁ LHOTA
Romantický vodní zámek vyrůstá na skále, která se přehrazením údolí a vzedmutím hladiny rybníka stala malým ostrůvkem. Komorně laděné interiéry, vypovídající o životě od renesance až po 19. století. (50 km od Třeboně)
ČESKÉ BUDĚJOVICE
Královské město, založené ve 13. století, je dnes metropolí jihočeského kraje. Městu dominuje Černá věž, vysoká 72 metry, dostavěná roku 1577. Pozoruhodné je i čtvercové náměstí s plochou 1 ha a významným dílem jihočeského baroka – Samsonovou kašnou. Za prohlídku stojí i pivovar Budvar. (25 km od Třeboně)
ČESKÝ KRUMLOV
Historické město na řece Vltavě zapsané do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jádro Českého Krumlova představuje vzácně zachovalý celek středověké architektury. Stavební dominantu města vytváří areál státního hradu a zámku, jenž je po Pražském hradě druhou nejrozsáhlejší stavbou svého druhu v Čechách. V zámecké zahradě se nachází unikátní přírodní divadlo s otáčivým hledištěm. (47 km od Třeboně)
HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Malebný zámek ve stylu tudorské gotiky patří bezpochyby k nejkrásnějším v Čech. Stěny a stropy reprezentačních sálů jsou obloženy ušlechtilým dřevem s neobyčejně bohatou řezbářskou výzdobou. Najdeme zde hodnotný soubor tapiserií, delftské fajánse, benátských zrcadel a výbornou úroveň má i zbrojnice. V bývalé jízdárně dnes sídlí Alšova jihočeská galerie. Nedaleko Hluboké se nachází lovecký zámeček OBORA s unikátní sbírkou loveckých zbraní a trofejí. Vedle zámečku je zoologická zahrada. (35 km od Třeboně)
HOLAŠOVICE
Holašovice jsou urbanisticky jednotným souborem lidové architektury, vystavěné převážně v letech 1840-1880. Stejně jako v jiných jihočeských obcích i zde selské usedlosti s malebně utvářenými, štukem zdobenými štíty a vjezdy, lemují prostornou náves s kapličkou. Zapsáno na seznam UNESCO. (40 km od Třboně)
JINDŘICHŮV HRADEC
Starobylé město založené v první polovině 13. století. Zachovalé historické jádro města je městskou památkovou rezervací. Původně ranně gotický hrad z let 1260-70 byl v 16. století přestavěn v renesanční zámek se třemi nádvořími, z nichž zvláště třetí patří svými arkádami k nejvýznamnějším dílům renesance u nás. V interiérech se zachovaly cenné nástěnné gotické a renesanční malby a původní vyřezávané stropy. Při okraji zámecké zahrady se nachází nádherný kruhový rondel se zlacenou výzdobou interiéru. V Muzeu Jindřichohradecka se nacházejí světově proslavené Krýzovy jesličky, které představují zdejší betlémářskou tradici. Za návštěvu stojí i gobelínová dílna s ateliéry tapiserií. Turistickou atrakcí jsou dvě úzkorozchodné železnice. (30 km od Třeboně)
NOVÉ HRADY
Při návštěvě Nových Hradů stojí za shlédnutí gotický hrad s padacím mostem, trojkřídlý empírový zámek, Buquoyská hrobka, klášter servitů s kostelem sv. Petra a Pavla nebo romantické Tereziino údolí s vodopádem (25 km od Třeboně). zpět