MARIÁNSKÉ LÁZNĚ – perla mezi českými lázněmi

Kolonada3.jpg
obrázek

Proč právě Mariánské Lázně ?
Mariánské Lázně jsou architektonickou perlou posazenou v nádherných lázeňských parcích, do kterých jsou volně umístěny romantické kolonády, půvabné pavilony, hotely a penziony. Unikátní uspořádání města ve stylu anglického parku volně přechází do okolní přírody.
Mariánské Lázně si ponechaly svůj půvab a atmosféru přelomu století, jsou však připraveny splnit vysoké nároky dnešních návštěvníků.
Mariánské Lázně disponují jedinečným bohatstvím přírodních zdrojů, především 40 léčivých minerálních pramenů, přírodního plynu a rašeliny, které poskytují lázeňským hostům léčebnou nebo ozdravnou kúru. Denně se rozeznívající "Zpívající fontána" okouzluje stovky návštěvníků lázní a láká je k procházkám po kolonádě.
Mariánské Lázně — město uprostřed zeleně, je také rájem pro milovníky pěší turistiky.

Mariánské Lázně – historie

Mariánské Lázně – indikace a léčebné metody

Mariánské Lázně – volný čas

Mariánské Lázně – zajímavosti a okolí

Mariánské Lázně – fotogalerie

V Mariánských Lázních nabízíme lázeňské hotely:

Mariánské Lázně – historie

Lázeňské město Mariánské Lázně vzniklo počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů, známých místním usedlíkům však již ve 13. století. V roce 1528 byly na příkaz krále Ferdinanda I. zkoumány na obsah soli. Až koncem 19. století začal ordinář tepelského kláštera Dr. Jan Josef Nehr systematicky zkoumat jejich léčivé účinky.

V roce 1805 postavil u Křížového pramene na místě původní dřevěné chýše první zděný dům pro lázeňské hosty, nazvaný Zlatá koule. V roce 1812 vzniká z rozhodnutí opata tepelského kláštera K. K. Reitenbergera samostatná obec Mariánské Lázně. Dne 6.11.1818 jsou Mariánské Lázně výnosem vlády vydaným vrchním purkrabím F. K. Libštejnským prohlášeny "veřejným lázeňským místem".

Příliv lázeňských hostů znamenal brzy rychlý stavební rozvoj. Na pozemcích tepelského kláštera brzy vznikla osada, nazvaná Mariánské Lázně podle obrázku Panny Marie, zavěšeného u Křížového pramene. Počátek 20. let 19. století znamená obrovský rozmach tohoto nového místa - za finanční podpory opata Karla Kašpara Reitenbergera zde zahradník Václav Skalník, architekt Jiří Fischer a stavitel Anton Turner z nehostinného, bažinatého údolí vytvořili mezi léty 1817 - 1823 půvabné parkové město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami. Geniální Skalníkovo prostorové členění města je z větší části zachováno dodnes.

Ani v dalších letech hostů neubývá a věhlas města rychle roste. Dne 29.5.1865 jsou Mariánské Lázně výnosem císaře Františka Josefa I. povýšeny na město. Stejným císařem byl privilegiem císaře městu udělen dne 1.6.1866 městský znak.

Zlatý věk Mariánských Lázní mezi roky 1870 - 1914 dodnes připomínají četné historizující a secesní přestavby a novostavby lázeňských budov, hotelů, kolonád i kostelů, provedené architekty Friedrichem Zicklerem, Josefem Schafferem, Arnoldem Heymannem a Josefem Forberichem. Byly rozšířeny parky a vytvořeny romantické vyhlídky. V r. 1872 město získalo železniční spojení s Chebem, Vídní a Prahou přes Plzeň a 1898 s Karlovými Vary. V té době přijíždí do města snad nejvíce hostů: G. Mahler, F. Nietzsche, F. Kafka, R. Kipling, M. Twain, T. A. Edison, P. de Coubertin, anglický král Edward VII., ruský car Mikuláš II, císař František Josef II.

Čilý lázeňský ruch neutichal ani v 1. polovině našeho století; stále přijíždějí významní hosté, mj. T. G. Masaryk, E. Beneš. V r. 1927 bylo spojení se světem ještě rozšířeno postavením letiště v blízkých Sklářích.

Po dobu 2. světové války byly Mariánské Lázně lazaretním městem. Po jejím konci dochází k dalšímu rozvoji, kdy vznikají první sídliště a rekreační komplexy. V r. 1952 byla zavedena ekologická trolejbusová doprava. Město si však nadále ponechává svůj zvláštní, ojedinělý lázeňský a turistický charakter. O letních sezonách je zde až 40.000 hostů.

Od r. 1990 panuje snaha o obnovení původního charakteru města, jeho architektury, parků i celkové atmosféry. zpět

Mariánské Lázně – indikace a léčebné metody

Mariánské Lázně mají bohatou historii a staletou tradici. Patří k lázním se širokým spektrem přírodních léčivých zdrojů. Základem léčby jsou minerální prameny, přírodní plyn CO2 a peloidy.

Prameny různého složení, vyvěrající v Mariánských Lázních na malé ploše a často přímo vedle sebe, jsou balneologickou raritou. Všechny prameny jsou studené kyselky, jejich teplota kolísá mezi 7 a 10°C. Rozdílné složení pramenů umožňuje jejich využití v balneologii a k pitným kúrám pro celou řadu onemocnění.

Minerální koupele, suché plynové koupele, plynové injekce a peloidy kombinované s kvalitní rehabilitací a fyzikální terapií vytvářejí spolu s ideálními klimatickými podmínkami Mariánských Lázní základ lázeňské léčby.

V Mariánských Lázních se léčí onemocnění pohybového aparátu, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, gynekologických a metabolických nemocí. Vedle tradiční lázeňské léčby společnost nabízejí Mariánské Lázně nové relaxační a wellness programy zaměřené na relaxaci a zlepšení fyzické kondice s využitím nejmodernějších metod léčení. Relaxační a wellness pobyty nejen pro zdraví člověka, ale také beauty programy pro krásu a štíhlou linii, při kterých se využívají jedinečné přírodní zdroje společně s moderními kosmetickými přípravky. zpět

Mariánské Lázně – volný čas

ZPÍVAJÍCÍ FONTÁNA
Světoznámou zpívající fontánu tvoří kruhový bazén o průměru osmnácti metrů s dvanáctidílnou kamennou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli. Fontána má deset základních střikových systémů s více než dvěma sty padesáti tryskami, střední střik dosahuje výšky šesti metrů. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové kombinace včetně barevného osvětlení. Autorem výtvarného řešení je akademický architekt Pavel Mišík.

KULTURA
Kulturní a společenská nabídka je velmi bohatá, rádi Vám v případě Vašeho zájmu poskytneme aktuální informacvi o této nabídce v průběhu Vašeho pobytu v Mariánských Lázních.

SPORT
První tělovýchovná organizace byla v Mariánských Lázních založena v roce 1883, ale již dlouho předtím byly zde provozovány sporty jako jezdectví, turistika a střelba z pistole.

Golf
21. srpna 1905 bylo v Mariánských Lázních slavnostně otevřeno golfové hřiště a prvním zakládajícím členem se stal dokonce britský král Edward VII. Golfový klub dnes pořádá četné turnaje, a to jak světové amatérské soutěže, tak i profesionální turnaj Volvo Tour (první profesionální turnaj v postkomunistickém světě).
V roce 2003 udělila britská královna Alžběta II. golfovému klubu v Mariánských Lázních prestižní titul Royal Golf Club.

Tenis
Tenisový areál U Lesního pramene s 5 antukovými dvorci a 2 halovými dvorci s umělým povrchem se nachází cca. 400m od centra Mariánských Lázní, blízko komunikace směřující do přírodní rezervace Kladská v blízkosti hotelu Střelnice. Areál nabízí ideální podmínky na přípravu jak rekreačním, tak profesionálním hráčům.
Tenisový areál společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. u Lesního pramene nabízí svým hostům a příznivcům tenisu jak tenisové dvorce, tak také kryté a vyhřívané tenisové haly na nejmodernějším povrchu, které mohou hráči využít především v zimním období.

Lyžování
Mariánské Lázně a jejich okolí nabízejí velmi dobré podmínky pro milovníky zimních sportů. Množství značených tras na území Slavkovského lesa, popř. upravené tratě v areálu místního golfového hřiště jsou využívány v zimních měsících ke klasickému lyžování. Pro milovníky sjezdového lyžování je k dispozici v Ski areálu nově upravená sjezdovka s vlekem a kabinovou lanovkou.

Turistika
Mariánské Lázně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Celé území chráněné krajinné oblasti je protkáno sítí značených turistických cest, které nabízejí turistům mnoho zajímavých cílů. Část značených turistických tras mohou využít i milovníci cykloturistiky a v zimě běžkaři.

Cykloturistika
Mariánské Lázně a jejich okolí nabízejí milovníkům cykloturistiky ideální podmínky. Velké množství značených cyklotras na Tepelsku navazujících na cyklotrasy Euregia Egrensis lákají poznávat okolní přírodu nebo různá historicky zajímavá místa.

Jezdectví
Jezdecká společnost se nachází v areálu u hotelu Krakonoš. Zajišťuje výcvikové hodiny pro začátečníky popř. vyjížďky pro pokročilé.

Jachting
Milovníky vodních sportů láká 60 hektarová vodní plocha rybníku Regent, který se nachází 7 km od Mariánských Lázní. V areálu místního jachtařského oddílu je mj. klubovna s krbem, prostorná loděnice, chaty, hřiště.

Další sportovní zařízení
Veřejnosti slouží bazény, nespočet fitnesscenter a squash-centrum. Mezi další oblíbené sporty patří pěší turistika, cykloturistika a běh na lyžích, a to především ve Slavkovském lese, který nabízí ideální podmínky. Pro milovníky sjezdového lyžování je k dispozici sjezdovka s kabinovou lanovkou.

Nordic Walking
Společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. připravila pro své hosty novinku - sportovní vycházky, tzv. Nordic walking.

Lanové centrum
Překážková lanová dráha nabízí jedinečný dobrodružný, ale přesto bezpečný zážitek, při kterém si ověříte své vlastní schopnosti a naučíte se důvěře.Pro zdokonalení Vašeho stylu můžete využít kvalitních služeb našich trenérů. zpět

Mariánské Lázně – okolí

Přírodní rezervace v okolí Mariánských Lázní
Máte-li zájem o výlety do okolitých lesů, určitě si vyberte některou z naučných stezek.

Zajímavé seznámení s výrony kysličníku uhličitého v mofetách nabízí naučná ministezka v rezervaci Smraďoch.

V okolí Mariánských Lázní se také nachází řada přírodních rezervací. Kladské rašeliny, které leží 10 – 13 km severozápadně od Mariánských Lázní, obsahují velice cenná horská rašeliniště. Tato rašeliniště jsou zásobárnou vody pro lázeňské prameny.

Poblíž Kladského rybníka dal v letech 1877 - 78 kníže Otto Schönburg-Waldenburg vystavět lovecký zámeček ve stylu švýcarských loveckých chat. Zámeček je jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem. Na přelomu století vyrostlo v okolí ještě dalších pět srubů. Celý areál srubové zástavby ve švýcarsko-tyrolském stylu je chráněn jako kulturní památka.

Z dalších rezervací můžeme jmenovat Planý vrch, Vlček, Křížky, Dominova skalka či Svatošské skály.

Na všech těchto trasách je řada úchvatných vyhlídek, které se postupně od roku 1998 obnovují a rekonstruují. Na projektu obnovy vyhlídek a památních míst v mariánskolázeňských lesích se podílí řada osobností, mezi nimi např. známý český spisovatel Vladimír Páral.

Zámek Kynžvart
Starší barokní objekt z konce 17. století byl přestavěn v letech 1820 - 1833 pro kancléře Klementa Václava Lothara knížete von Metternich-Winneburg.

Zámek je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu a empíru, citlivě vsazené do rozsáhlého přírodně - krajinářského parku. Za života knížete Metternicha bylo na zámek soustředěno velké množství uměleckých předmětů, sbírky mincí, medailí, kuriozit, porcelánu, zbraní a knihovna s unikátními rukopisy a prvotisky.

Klášter Teplá
Dějiny kanonie premonstrátů v Teplé se datují od roku 1193, kdy ji založil český dvořan Hroznata, který byl na konci 19. století prohlášený za blahoslaveného.

V historii kláštera se střídaly periody rozkvětu i úpadku. Na přelomu 17. a 18. století byl klášter barokně přestavěn významným německým architektem Kryštofem Dientzenhoferem. Obdobně jako další české a moravské kláštery i klášter v Teplé byl po násilném vyhnání mnichů v roce 1950 devastován. V roce 1990 se do kláštera premonstráti vrátili a od té doby dochází k postupné obnově.

V současnosti již klášter žije bohatým církevním životem a je po celý rok rovněž přístupný návštěvníkům. Klášterní knihovna je svým rozsahem (asi 100 tisíc svazků) druhou největší v České republice. Jsou v ní vzácné rukopisy, prvotisky a knihy ve všech evropských jazycích. Opatský kostel Zvěstování Panny Marie je cennou ukázkou přechodu románského slohu v gotický. Barokní interiér ukrývá cenná díla z 18. století.

Františkovy Lázně
Františkovy Lázně byly založeny v roce 1793 a jsou proslulé léčbou chorob oběhového systému a ženských nemocí. Základem léčby je 24 pramenů, ložiska sirnoželezité slatiny a vývěry přírodního plynu s vysokým obsahem kysličníku uhličitého.

Jsou nejmenšími lázněmi v západních Čechách a díky jednotné klasicistní architektuře lázeňských budov a pavilonů pramenů si Františkovy Lázně uchovaly kouzlo a atmosféru lázeňského místa z přelomu 19. a 20. století.

Karlovy Vary
Jedny z největších a nejstarších lázní v České republice získaly už v roce 1370 od krále Karla IV. značná privilegia.

Největší rozmach Karlovy Vary zažily především v 18. století, kdy se gotický ráz lázní postupně měnil do modernější podoby. Zásadní význam pro vývoj balneologie v Karlových Varech měl především dr. David Becher, jehož rodina stála mimo jiné u zrodu slavné becherovky.

K pitným kúrám a minerálním koupelím se v Karlových Varech využívá 13 minerálních pramenů, z nichž nejznámější je Vřídlo – pramen s teplotou 73 °C, který vyvěrá do velké výšky.
Karlovy Vary jsou také každoročně místem setkání filmových hvězd a milovníků filmů na známém mezinárodním filmovém festivalu.

Hrad Loket
Nedaleko Mariánských Lázní se nachází středověká pevnost se štíhlou hranolovou věží.

Hrad Loket sloužil jako vojenská pevnost již za vlády Přemysla Otakara II. a za vlády Lucemburků byl dějištěm důležitých mezistátních jednání. Dnes se v prostorách hradu nachází muzeum s historickou expozicí. Hrad Loket navštívili mnohé známé osobnosti, mezi nimi i Johann Wolfgang Goethe.

Zámek Bečov nad Teplou
Další významnou historickou památkou v okolí Mariánských Lázní je zámek Bečov.

Jde o středověký hrad spojený s barokním zámkem, který byl založen koncem 13. století. Postupně byl modernizován až v 18. a 19. století. V architektuře se zde proto střídá gotický i barokní sloh. V obytné věži byly dochovány bohaté kamenické detaily gotických portálů a oken a dokonce i části renesančních maleb. Po ukončení restaurování je zde dnes vystaven relikviář sv. Maura.

Cheb
Cheb patří k nejstarším městům v České republice a je turisticky velmi vyhledávaným místem.

Má zachovalé historické jádro, které je městskou památkovou rezervací. Symbolem náměstí je světoznámý Špalíček - bizarní komplex 11 domů rozdělených Kramářskou uličkou, který vyrůstal od 13. století. Jednou z nejkrásnějších středoevropských románských památek je Chebský hrad s červenou věží a dvoupatrovou kaplí. Historii města přibližuje návštěvníkům bohatá expozice Chebského muzea a milovníci umění mohou navštívit některou z Chebských galerií. zpět

Mariánské Lázně – fotogalerie

Kolonada5.jpg
Kolonada4.jpg
Kolonada01.jpg
Kolonada2.jpg
Kolonada3.jpg